Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poslední (?) a také zřejmě nejalternativnější deska GRIDE. Poté, co v roce 2019 opustili Čerta všichni spoluhráči, k sobě přitáhl Honzu Kapáka ze studia Hellsound a jednoho ze zákládajících členů Davida a s nimi GRIDE obnovil. Všichni byli zvědaví, zdali po tak radikální změně mohou GRIDE navázat na skvělé desky z minulosti. Díky splitku se SKIPLIFE jednoznačně dokázali, že to možné je. Na novince GRIDE často uhýbají ze zajetých kolejí, co se žánru týče, ale neslevují z jakosti. Album poslouchám už řadu měsíců, protože jsem ho měl k dispozici i před vydáním, a musím konstatovat, že se mi zatím nepřeposlouchalo. Je to i díky tomu, jak široce na „Vyzobat“ otevřeli svoji náruč. Nejde říci, že by šlo o jediný výkyv kapely tímto směrem. Mojí nejoblíbenější částí diskografie zůstává splitko s THEMA 11, na kterém naprosto skvělým způsobem GRIDE coverovali „Žiletky“ od alternativní legendy zvané PSÍ VOJÁCI.
A pokud mluvím o stylových odbočkách, tak zdaleka nemyslím jen skladbu „Paholaiset“, ve které Čert ukecal část své rodiny k experimentu, který by šlo popsat jako balkánská dechna meets grindcore škopky. V tomto ohledu nemohu samozřejmě zapomenout ani na skladbu „Prokofiev“, která se omezuje jen na bicí a klavír, který zpracovává útržky z klavírní sonáty č. 3 od Sergeje Prokofjeva. Je to hodně o náladách a hudebních postupech, které se používají napříč albem. Například hned první „Jistota“, kterou uvádí Rudolf Hrušínský ve své kultovní roli pana Kopfrkingla. Tahle špinavá dvouminutovka je doplněná o zvuk hostujícím Amákem ovládaného thereminu a má tak apokalyptickou atmosféru jako snad nic v historii kapely. A takových příkladů bychom mohli najít více.
Páteř desky se drží grindcorové střelby, která si jde, jako téměř vždy u GRIDE, vlastní cestou, a to jak hudebně a textově, tak zvukově. Oproti splitku se SKIPLIFE je znát, že se nahrávalo jinde. Konkrétně ve studiu Golden Hive, což může trochu překvapit, když máte v sestavě osobu vlastnící renomované nahrávací studio. Nicméně pro účely této nahrávky všechno funguje znamenitě. Zvuk je široký, čitelný a šťavnatější než na SKIPLIFE splitku. Podařilo se docílit i dvou většinou se vylučujících se atributů. Tím myslím srozumitelnost a čitelnost na jedné straně a fakt, že deska nezní sterilně a příliš čistě na straně druhé. Je také velmi patrné, že měl Čert dominantní postavení. Bicí jdou přímo do ksichtu a po většinu času jsou to právě bubny, které zprostředkovávají většinu tlaku. Často na úkor lehce potlačených kytar.
„Vyzobat“ jako celek funguje skvěle. Ctí hudební minulost kapely a současně se nebojí otevírat nové dveře. Skladby mají již tradičně kousané texty, do kterých se krom sociálně kritických témat prolínají i Čertovy pěstitelské zájmy. Nezbývá tedy nic jiného, než jen zamáčknout slzu, že bude trochu složitější aktuální materiál někdy slyšet živě díky tomu, že poslední sestava kapely neprokázala dlouhou trvanlivost. Je tedy otázkou, jestli současný stav kolem kapely znamená onu „Jistotu“, o které je první skladba, nebo GRIDE najdou cestu ke světlu.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.